ZOLMILES - Interakce


 

Interakce léku: Zolmiles Potahovaná tableta


Generikum: zolmitriptan
Účinná látka: zolmitriptan
Alternativy: Zolmitriptan actavis, Zolmitriptan teva, Zomig
ATC skupina: N02CC03 - zolmitriptan
Obsah účinných látek: 2,5MG, 5MG
Formy: Potahovaná tableta
Balení: Blistr
Obsah balení: 18
Způsob podání: prodej na lékařský předpis


Neužívejte přípravek Zolmiles

– jestliže jste alergický(á) na zolmitriptan nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
– jestliže máte vysoký krevní tlak
– jestliže máte potíže se srdcem, jako je srdeční infarkt, angina pectoris (bolest na hrudi při cvičení nebo tělesné námaze), Prinzmetalova angina (bolest na hrudi, která se objevuje v klidu) nebo máte projevy související se srdcem, jako je dušnost nebo tlak na hrudi
– jestliže trpíte problémy s krevním oběhem (omezený průtok krve v nohou a rukou)
– jestliže jste prodělal(a) cévní mozkovou příhodu nebo krátkodobé projevy podobné cévní mozkové příhodě (tranzitorní ischemická ataka (TIA))
– jestliže máte závažné ledvinové potíže
– jestliže současně užíváte jiné léky na migrénu (např. ergotamin nebo léky ergotaminového typu jako je dihydroergotamin a methysergid) nebo jiné léky ze skupiny triptanů. Další informace jsou uvedeny níže v bodě ‘Další léčivé přípravky a přípravek Zolmiles‘.

Jestliže si nejste jistý(á), zda se Vás výše uvedené informace týkají, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Zolmiles se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem jestliže:

– máte riziko vzniku ischemické choroby srdeční (špatný průtok krve srdečními tepnami). Toto riziko je větší, pokud kouříte, máte vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu, cukrovku nebo jestliže někdo z Vaší rodiny má ischemickou chorobu srdeční
– Vám bylo řečeno, že máte Wolff-Parkinson-Whiteův syndrom (druh abnormální srdeční činnosti),
– jste měl(a) v minulosti potíže s játry
– máte bolesti hlavy, které u vás nejsou typické pro bolest hlavy při migréně
– užíváte některé léky na depresi (viz ‘Další léčivé přípravky a přípravek Zolmiles‘ dále v tomto bodu).

Jestliže se přípravek Zolmiles užívá současně s léky ze skupiny SSRI nebo SNRI, které se používají k léčbě deprese, existuje riziko rozvoje tzv. serotoninového syndromu. Projevy serotoninového syndromu mohou být závažné a zahrnují třes, nadměrné reflexy, pocit na zvracení, horečku, pocení, blouznění (delirium), zmatenost a koma (bezvědomí). Pokud používáte kombinaci těchto léků, má Vás lékař pečlivě sledovat, zejména na začátku léčby, kdy se dávky léku zvyšují, nebo v případě přidání dalších serotonergních léků. Jestliže se u Vás tyto příznaky vyskytnou, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Stejně jako u jiných léků na migrénu, příliš vysoké dávky zolmitriptanu mohou způsobovat každodenní bolesti hlavy nebo mohou zhoršit záchvaty migrény. Jestliže se domníváte, že je to Váš případ, poraďte se se svým lékařem. Na úpravu těchto potíží může být zapotřebí přestat užívat zolmitriptan.

Jestliže jste přijat(a) do nemocnice, informujte zdravotnické pracovníky, že užíváte přípravek Zolmiles.

Děti a dospívající

Přípravek Zolmiles se nedoporučuje u pacientů do 18 let.

Starší pacienti

Přípravek Zolmiles se nedoporučuje u pacientů nad 65 let.

Další léčivé přípravky a přípravek Zolmiles

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Zvláště je důležité, aby byl Váš lékař informován, že už se léčíte některým z níže uvedených léků:

Léky na migrénu

– jestliže užíváte jiné triptany než zolmitriptan, přestaňte je užívat 24 hodin před užitím přípravku Zolmiles a po užití přípravku Zolmiles musí uplynout 24 hodin, než užijete jiné triptany.
– jestliže užíváte léky obsahující ergotamin nebo léky ergotaminového (námelového) typu (jako je dihydroergotamin nebo methysergid), přestaňte je užívat 24 hodin před užitím přípravku Zolmiles a
– po užití přípravku Zolmiles musí uplynout 6 hodin, než si vezmete lék obsahující ergotamin nebo léky ergotaminového typu.

Léky na depresi (viz rovněž výše bod Upozornění a opatření)

– moklobemid nebo fluvoxamin
– léky, které se nazývají SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu)
– léky, které se nazývají SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu), např.venlafaxin, duloxetin.

Jiné léky

– cimetidin (lék na špatné trávení nebo žaludeční vředy)
– chinolonové antibiotikum (např. ciprofloxacin).

Jestliže užíváte léky rostlinného původu, které obsahují třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum), je větší pravděpodobnost, že se objeví nežádoucí účinky přípravku Zolmiles.

Přípravek Zolmiles s jídlem a pitím

Přípravek Zolmiles můžete užívat s jídlem nebo bez jídla. Jídlo neovlivňuje účinek přípravku Zolmiles.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Není známo, zda je užívání přípravku Zolmiles v těhotenství škodlivé.

Nekojte 24 hodin po použití přípravku Zolmiles.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Při záchvatu migrény mohou být Vaše reakce pomalejší než obvykle. Uvědomte si tuto skutečnost při řízení nebo používání nástrojů či obsluze strojů.

Není pravděpodobné, že by přípravek Zolmiles ovlivnil řízení nebo obsluhu nástrojů či strojů. Před prováděním těchto činností je však lepší počkat, až uvidíte, jak na Vás přípravek Zolmiles působí.

Přípravek Zolmiles obsahuje laktosu

Jestliže Vám lékař řekl, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, obraťte se na něho před užíváním tohoto léčivého přípravku.

Ostatní nejvíce nakupují

O projektu

Volně dostupný nekomerční projekt za účelem laického srovnání léčiv na úrovni interakcí, vedlejších účinků, stejně jako cen léčiv a jejich a alternativ

Více informací

  • Worldwide Drugs Aggregator projects
  • Email:
  • Eshop